Pierwsza rozprawa rozwodowa to niezwykle stresujące wydarzenie. To właśnie podczas niej okazuje się, jakie intencje ma druga strona. Wychodzi na jaw, czy sprawa będzie toczyła się o wykazanie winy małżonka, alimenty, czy ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej nad dziećmi. W mojej ocenie do pierwszej rozprawy rozwodowej można się przygotować.
W tym wpisie postaram się wyjaśnić Ci wszystkie kruczki z nią związane.
Jak wygląda pierwsza rozprawa rozwodowa i jak się do niej przygotować?
To, w jaki sposób przebiega pierwsza rozprawa rozwodowa zależy przede wszystkim od tego, czy wnosiliście o rozwiązanie związku małżeńskiego poprzez rozwód z orzeczeniem o winie, czy bez. W tym drugim przypadku jesteście w stanie rozwieść się na pierwszej rozprawie.
Poniżej kilka wskazówek, jak się do niej przygotować:
- Na rozprawę sądową trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.
- Na rozprawę sądową należy też zabrać akta sprawy (pozew i odpowiedź na pozew).
- Do sądu należy ubrać się schludnie.
- Najlepiej przybyć do sądu wcześniej i sprawdzić, czy nie mamy problemu ze znalezieniem sali – jej sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o rozprawie. Jeśli nie możemy jej zlokalizować, pomoże nam w tym pracownik biura obsługi interesanta. Następnie należy upewnić się, że nasza sygnatura sprawy znajduje się na wokandzie wywieszonej na drzwiach sali.
- Przed wejściem na salę rozpraw należy wyłączyć telefon komórkowy.
- Do sali można wejść wyłącznie po wywołaniu sprawy. Oprócz małżonków wchodzą również świadkowie (którzy po sprawdzeniu obecności będą poproszeni o opuszczenie sali) oraz pełnomocnicy stron.
- Na posiedzeniu obecny jest zawsze kierujący rozprawą sędzia oraz dwóch ławników. Na początku następuje sprawdzenie obecności i weryfikacja tożsamości wszystkich przybyłych osób. Warto nadmienić, że rozprawa odbędzie się, nawet jeśli jeden z małżonków nie stawi się w sądzie. Świadkowie są proszeni o opuszczenie sali oraz ponowne wejście na wezwanie. Przesłuchanie świadków może nie być konieczne, jeśli małżonkowie zgadzają się na polubowny rozwód bez orzekania o winie.
- Każda ze stron jest zawsze przesłuchiwana. Do sądu należy zwracać się „Wysoki Sądzie”. Powinniśmy powstrzymać się od obraźliwych, wulgarnych i emocjonalnych wypowiedzi. W imieniu każdej ze stron może przemawiać jej pełnomocnik.
Jakie pytania zadaje sąd na rozprawie rozwodowej?
Podczas pierwszej rozprawy rozwodowej strony postępowania (małżonkowie) są wysłuchiwane przez sąd. Wówczas pada wiele pytań istotnych z punktu widzenia danej sprawy. Jakich pytań możesz się spodziewać?
Poniżej prezentuję najczęściej zadawane pytania:
- Czy jest to Państwa pierwszy związek małżeński?
- Czy kocha Pan/Pani żonę/męża?
- Od kiedy nie kocha Pan/Pani małżonka?
- Kiedy ustało uczucie Pana/Pani do żony/męża i z jakiego powodu?
- Czy nadal mieszkają Państwo razem?
- Kto i kiedy się wyprowadził?
- Od kiedy prowadzą Państwo odrębne gospodarstwo domowe?
- Kiedy ustało między Państwem pożycie fizyczne?
- Czy Państwa decyzja o rozwodzie została dokładnie przemyślana?
- Co spowodowało, że w Państwa związku przestało się układać?
- Czy próbowali Państwo ratować małżeństwo?
- Czy mają Państwo wspólne małoletnie dzieci?
- Gdzie mieszkają dzieci?
- W jakim wieku są Państwa dzieci?
- Jak dzieci zareagowały na wiadomość o rozstaniu?
- W jaki sposób radzą sobie Państwo z obowiązkami rodzicielskimi?
- Czy w kwestiach dotyczących dzieci są Państwo w stanie się porozumieć?
- Jak wygląda kwestia wykonywania kontaktów z dziećmi, czy przyjęty model spełnia swoją funkcję?
- Jaki ustrój majątkowy Państwo posiadają, tj. wspólność małżeńską czy też ustanowiona została rozdzielność majątkowa?
Pamiętaj, że powyższy katalog nie ma charakteru zamkniętego. Są to jedynie przykładowe pytania do małżonków, a – jak wiadomo – każda sprawa rozwodowa jest inna, stąd też sąd może zadawać nieco inne pytania.
Przeczytaj także: Czy można cofnąć pozew o rozwód?
Czy pierwsza rozprawa rozwodowa ma na celu pojednanie małżonków?
Przed laty istniało coś takiego, jak posiedzenie pojednawcze, na którym strony były nakłaniane do odnowienia pożycia. Obecnie jednak nie istnieje obowiązek odbycia takiego posiedzenia.
Sąd podczas wysłuchania zapyta jednak strony o to, czy widzą one możliwość ewentualnego powrotu do wspólnego życia.
Sąd może jednak zaproponować rozwodzącym się małżonkom mediację. Ma ona charakter dobrowolny i jej celem jest polubowne rozwiązanie sporu. W przypadku sprawy rozwodowej w drodze mediacji uregulowane mogą zostać przede wszystkim takie kwestie, jak miejsce zamieszkania wspólnych małoletnich dzieci, kontakty jednego z rodziców z dziećmi czy też wysokość alimentów.
Na mediację strony mogą udać się na własną rękę albo ze skierowania sądu. Przy sądach okręgowych działają bowiem stali mediatorzy, którzy są wyznaczani w razie potrzeby.
Rozprawa rozwodowa – czy można się do niej przygotować? Podsumowanie
Jak widać, pierwsza rozprawa rozwodowa jest ważna. Istotnie wpływa bowiem na dalszy przebieg postępowania. Dlatego warto dobrze się przygotować! Z własnego doświadczenia dodam, że ja przygotowuję moich Klientów do rozpraw, gdyż uważam, że dzięki temu będą się mniej denerwować.
Po przeczytaniu tego artykułu może Cię również zaciekawić: Czy nagranie małżonka może stanowić dowód w sprawie o rozwód?